טופס ירוק

על פי חוקי מדינה ישראל, על המבקש להתחיל בתהליך הוצאת רישיון נהיגה, להחזיק בטופס רש"ל 18, או בשמו העממי יותר – טופס ירוק (בשל צבעו הירוק). טופס זה מכיל את כל פרטי התלמיד המבקש להוציא כל סוג של רישיון נהיגה החל מרישיון לרכב ועד לרישיון אופנוע ומשאית ומהווה תנאי בסיסי לתחילתו של תהליך הוצאת הרישיון.

הליך הוצאת ומילוי טופס ירוק

 1. תחילה, בכדי להוציא את הטופס עצמו יש לגשת לתחנות הצילום המורשות ברחבי הארץ ולבקש טופס ייעודי על פי סוג הרישיון בו אתם חפצים, ללא כל תשלום. צילום זה מתבצע בתחנות הצילום של החברות המורשות טלדור -1900-722-222 וחברת פמי פרמיום.
  03-5688140. פירוט רשימת תחנות הצילום המורשות בארץ ניתן למצוא בקישור הבא: http://rishuy.mot.gov.il/he/photo-station
 2. אל חנות הצילום המורשת יש להגיע באופן אישי עם תעודה מזהה הכוללת תמונה שלכם (תעודת זהות, רישיון נהיגה, דרכון), שם תתבקשו להצטלם. הצילום יועבר ויוטבע באופן אוטומטי אל הטופס הירוק הממוחשב, ויופיע במאגרים של משרד הרישוי.
 3. בשלב הבא תתבקשו להחתים את הטופס לאחר ביצוע בדיקות רפואיות המעידות שאין כל סיבה רפואית העלולה למנוע מהמבקש לנהוג. הבדיקות כוללות:
 • בדיקת ראייה – דרישה בסיסית להוצאת רישיון נהיגה היא עמידה בתנאי סף הראייה כפי שנקבע במשרד הרישוי בהתאם לסוגי הרישיון השונים. בכדי לבחון האם ראייתו של המבקש עומדת בתנאי הסף עליו לעבור בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט מורשה בלבד ולקבל את אישורו על גבי הטופס. חדות הראייה לרישיון פרטי צריכה להיות לפחות 6/12, כלומר, ראייה טובה בעין אחת לפחות. מי שלא יעמוד בתנאים אלו יתבקש להרכיב עזרי ראייה כמשקפי ראייה או עדשות מגע. פרט זה ייכתב על ידי האופטומטריסט על גבי הטופס הירוק ויצוין על גבי הרישיון לכשיגיע.
  * לרשימת האופטומטריסטים המורשים לחצו כאן http://rishuy.mot.gov.il/he/optometrists
 • בדיקה רפואית – בכדי לבדוק שאין כל בעיה בריאותית העלולה לסכן את המבקש בעת נהיגתו, הוא נדרש לפנות אל רופא המשפחה שלו או רופא המכיר את עברו הרפואי בשלוש השנים האחרונות, ולהחתימו על הטופס. חיילים ומשרתים בצבא קבע יחתימו את הרופא הצבאי או את קצין העיר.
  * לבדיקות הרפואיות תוקף לשנתיים בלבד. במידה ובמהלך שנתיים אלו לא ניגש המבקש למבחן מעשי, הוא יידרש להמציא טופס בקשה חדש ולקבל אישור רפואי רלוונטי ועדכני.

לאחר השלמת תהליך הוצאת הטופס הירוק והחתמת הגופים הנדרשים, תוכלו להמשיך בהליך הוצאת רישיון הנהיגה בו אתם חפצים וזאת על ידי עמידה בהצלחה במבחן עיוני רלוונטי, להלן התיאוריה, שיבחן שליטה שלכם בחוקי התנועה, תפעול מכאני של הרכב, התנהגות בדרך, תמרורים ועוד. ולאחר מכן, תתבקשו לעמוד בהצלחה במבחן מעשי, להלן הטסט, וזאת לאחר שעברתם שיעורי נהיגה כנדרש בחוק. בתום כלל התהליכים ועמידה בהצלחה במבחנים, תקבלו את רישיון הנהיגה המיוחל. דרך צלחה.

דבר עם יועצי הלימודים שלנו וצא עם מקצוע לחיים! >>